Kuidas me Norras Eesti iseseisvuspäeva tähistasime

 

Stavanger on kena lääneranniku linn, ääristatud fjordide ning mägedega, läheduses on Atlandi ookean ning kõik see kokku on koduks 100 000 elanikule ning pea kõikidele Norra naftafirmadele.

 

Lisaks on see linn peatuspaigaks ka nii mõnelegi Eesti noorele Sellest, et Marek Lemsalu siin jalgpalli mängib, on ehk nii mõnedki kuulnud. Kogukond iseenesest on tegelikult suurem ning osad on siin juiba kogunisti 10 aastat elanud. Omamoodi väliseestlased juba, kuigi peale taasiseseisvumist Eestist välja rännanud.

 

Maailmale avatud, südamega Eestis...

 

Linn on paeluv, norra keel, ühiskond ja kultuur on huvitavad ning sõpru tuttavaid - nii norrakaid kui ka muude riikide noori - on omajagu. Kuid siiski... oleme ju eestlased, seega on vaja ka eesti keelt, eesti kultuuri, eesti kogukonda..

 

Kui Kadri Maidlaga koos siia Stavangeri saabusime (Kadri 2003 sügisel, Ulrika 2004 kevadel), ei teadnud me teiste eestlaste siinolekust midagi.

 

Suve lõpupoole leidsimegi siinsed eestlased üles - Kristel Talve ja Kristi Laats'i kaudu saime tuttavaks vähemalt kahekümne eestlasega. Kuid hingetoiduks lugemisvara Stavangeri raamatukogus eesti keeles ikka poinud. Mida teha?

 

Iseseisvuspäeva kingitus

 

Detsembris sündis otsus - korraldame Stavangeri Raamatukogu jaoks eestikeelsete raamatute kogumise ettevõtmise. Üle andmise kuupäevaks valisime meie iseseisvuspäeva - 24.veebruari. Sündmus oleks ühtlasi ka Eesti iseseisvuspäeva tähistamine ning samas meie rahvuse siinviibimise teadvustamine.

 

Mõeldud, tehtud.

 

Kõik, kellele ideest rääkisime, toetasid mõtet ning proovisid võimaluste piires kaasa aidata. Peaaegu igaüks tõi oma raamaturiiulist vabal valikul paar kirjandusteost. Eesti saatkond Oslos sattus ideest vaimustusse ning saatis projekti 35 raamatu, DVD, video ja multimeediaplaadi näol oma panuse.

 

Üle antud kirjanduse valliku üle ei saaks keegi kurta - Tammsaarest Kvirähk'ni. Sipsikust Maie ja Valdurini. Norrakad olid valikuga samuti rahul, kuna leidsid Norra autorite teoseid - Knut Hamsun ja Trygve Gulbrandssen on siin au sees, mis sellest, et norrakad seda eesti keeles lugeda ei mõista. Tähtsaima teosena sai üle antud meie rahvuseepos "Kalevipoeg".

 

Kokku kinkisime ära 86 raamatut  - vaid ühe võrra vähem kui Eesti Vabariigil aastaid.

 

Võitsid nii eestlased kui raamatukogu

 

Nagu mina ja Kadri, kes me Stavangeri tulles ühestki siinsest eestlasest midagi ei teadnud, võib nii mõnigi teine eesti kodanik arvata, et siin linnas tema rahvuskaaslasi pole. Sestap - kui see üksik eestlane raamatukokku jõuab, leiab ta sealt kenasti eest valiku eestikeelseid raamatuid. Ning mis peamine - igas raamatus on pisike kleeps Stavangeri Eesti klubi veebi- ja mailiaadressiga. Et ühtki eestlane üheski maailma nurgas üksi ei oleks..

 

Stavangeri Raamatukogu rahvusvahelise kirjanduse osakonna juhid rõõmustasid toimunud projekti üle väga - nende huviks on raamatukogu valiku laiendamine ja eesti kirjandusele ei oskaks nad omapäi küll läheneda. Ega nemad tea, millist raamatut üks eestlane eesti keeles lugeda tahaks. Lisaks sai selle kaudu nii mõningi muu riigi kodanik teada, et ka tema rahvuskeeles võib raamatuogus teoseid olla.

 

Eesti sai Norras eetriaega

 

Kogu ürituse kohta sai ka pressiteade kirjutatud, mispeale kohalik riiklik raadiojaam tegi meiega otse-eetris intervjuu, raamatute üleandmist filmis telekanal ning järgmisel päeval oli regiooni päevalehes meist artikkel. Pildid ja kommentaarid aitavad ka norrakatel Eestist rohkem teada saada.

 

Igas maailma sadamas on vähemalt üks eestlane...

 

.. on kirjutanud Ernst Hemingway. Usun, et meie Kadriga tõestasime - eestlasi võib igas sadamas ka rohkem olla. Ning et vabariigi aastapäeva meeles pidada, end eestlasena tunda ning midagi toredat korda saata, on vaja vaid head tahet, rahvustunnet ning sidet, mis paneks tegutsema.

 

Eesti keelt, eesti kirjandust, eesti kultuuri meeles pidades saigi meil Kadriga üritus korraldatud, ehk siis nagu juba öeldud -  MAAILMALE AVATUD, SÜDAMEGA EESTIS!!!

 

ULRIKA HURT,

üliõpilasaktivist ja noorpoliitik

Norra, Stavanger

 

 

tagasi